Jak (se) učit jazyky – zápisky z Clubhousu – část II.

V první části debaty jsme zdaleka nestihli pokrýt všechny rady a doporučení, tak tady máte druhou várku zápisků – 10 top tipů plus jak zlepšit porozumění a ztratit strach z mluvení.

Proč vlastně mají lidé, obzvláště dospělí, problém s cizími jazyky?

Je to tím, že náš mozek už je zralý a proto se víc zaměřuje na analytické a logické uvažování. Problém je v tom, že jazyk nefunguje podle principů logiky. Proto i lidé, kteří měli vždy výborné výsledky v učení, se cítí ztraceni a mají pocit, že je okolí bude považovat za hloupé, pokud budou mluvit s chybami.

Další důvod je, že soubory fonémů (zvuků charakterické pro daný jazyk) si náš mozek ukládá v dětství. Proto mají dospělí problém jak s výslovností tak s porozuměním, protože prostě na odlišné zvuky nemají nastavené ucho.

Nicméně, i v dospělosti se dá jazyk naučit do té míry, že budeme bez problémů rozumět vyjádřit myšlenku, předat informaci a rozumět tomu, co říkají ostatní. A když už nic, skvělá zpráva je, že učení cizích jazyků zpomaluje stárnutí mozku a funguje jako brzda stařecké demence :-D.

Takže, co tedy zaznělo na Clubhousu z úst expertů a studentů lingvistiky.

Top tipy:

 1. Zjistěte si, jak přesně funguje náš mozek, když přijde na učení se cizího jazyka.
 2. Málo, ale pořád – učte se každý den nebo ob den 15 – 20 minut.
 3. Udělejte si z učení zábavu – poslouchejte videa a čtěte články o tom, co vás zajímá.
 4. Obklopte se cílovým jazykem – nastavte si telefon a počítač do angličtiny, francouzštiny atd., pouštějte si hudbu a sledujte filmy v daném jazyce.
 5. Kontakt a komunikace – zkoušejte mluvit, když to jde.
 6. Představujte si, že pojedete na dovolenou do země, kde se tím jazykem mluví. Nebo tam doopravdy jeďte na dovolenou a bude to pro vás motivace se začít učit každý den.
 7. Sledujte podcasty a videa na Youtube.
 8. Čtěte věci, které vás zajímají.
 9. Poslouchejte pořád jednu věc dokola bez toho, abyste se tomu věnovali. Jestli máte děti, tak jim pouštějte pořád dokola jednu sérii pohádek a vy si u toho dělejte něco svého. Zabijete dvě mouchy jednou ranou – za pár měsíců zjistíte, že pohádkám dokonale rozumíte vy i vaše děti.
 10. Jeďte studovat nebo pracovat do zahraničí nebo si najděte partnera či kamaráda, který cílovým jazykem mluví. (Je jasné že tato poslední rada holt neplatí pro většinu dospělých, ale při diskuzi zazněla mnohokrát :-D)

Jak na zlepšení porozumění a poslechu

 • Začněte na pohádkách (viz výše) a na to, co vás osobně hodně zajímá.
 • Vždy poslouchejte věci, které jsou o něco težší než je vaše úroveň.
 • TED. com – úžasné přednášky od inspirativních lidí ze všech možných oborů.
 • Google Chrome umožňuje vložit dvoje titulky (viz Jak (se) učit jazyky – zápisky z Clubhousu – část I.)
 • Sledujte krátká videa a podcasty.
 • Poslouchejte písničky a vytiskněte si k tomu i text. Nejdřív jenom poslouchejte a pak poslouchejte a čtěte zároveň).
 • Makejte na své výslovnosti – pokud správně vyslovujte, tak i lépe rozumíte.
 • Clubhouse je úžasná platforma, kde si můžete s ostatními procvičovat jakýkoliv světový jazyk – můžete buď jen poslouchat nebo i zvednout ruku a mluvit. Jazykovka Krumlov tu každý den dělá English roomku – 20 minut denně, kde můžete procvičit všechny stránky angličtiny, ale spousta jiných lektorů pořádá roomky v jiných jazycích. Momentálně je všechno úplně zdarma.

Jak ztratit strach z mluvení

 • Najděte si parťáka, který je na stejné úrovni jako vy nebo i trochu lepší.
 • Najděte si někoho, s kým chcete mluvit a kdo vás zajímá.
 • Připravte se na mluvení – naučte se fráze a slovíčka.
 • Mluvte si pro sebe nahlas – je důležité, abychom slyšeli svůj hlas v cizím  jazyce, protože v každém jazyce zníme trochu jinak.
 • Dejte si 2 deci vína 😀
 • Nejste před tabulí a nikdo vás nehodnotí  – používejte ruce, mimiku a jakýkoliv jiný jazyk, který znáte. Nejde o to ohromit a excelovat, ale o předání myšlenky nebo informace. Dívejte se protějšku do očí a pozorujte, jestli rozumí nebo ne.
 • Nejde o dokonalý přízvuk. Naopak, náš český přízvuk je třeba v angličtině srozumitelný pro všechny národnosti.
 • Dejte si challenge. Třeba se hecněte  přáteli a mluvte spolu alespoň 15 minut nebo pojďte na Clubhouse, zvedněte ruku a pojďte mluvit. Můžete se i připojit k Facebookové skupině Jazyková výzva Jazykovky Krumlov.
Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter