Jak se učit jazyky?

Praktický návod, jak se učit jazyky (i pro chronické prokrastinátory).

Učení jazyků má svá specifika. Nejde tu totiž o to, naučit se nazpaměť seznam informací a popřípadě si je logicky propojit, ale o zvládnutí několika dovedností, které musíme umět najít v dlouhodobé paměti ve zlomku vteřiny a všechny najednou použít – porozumět konverzaci, najít slovíčka, vhodnou gramatiku, správně složit větu a ještě ji vyslovit tak, aby nám ostatní rozuměli.

Proč se nechcete učit a prokrastinujete?

Zakopaný pes (nebo spíš divoký kůň) je v našem mozku. Ač si všichni pyšně myslíme, že jsme racionální bytosti, které se rozhodují na základě faktů, není to tak. Náš mozek má několik částí a jednou z nejstarších je ta limbická. Ta je zodpovědná za emoce, miluje odměny a je zatraceně rychlá. Můžete si ji představit jako divokého koně, který nechce dělat nic, čeho se bojí, co je nové a co není nutné pro přežití. Neokortex, na druhé straně, je část racionální a pomalá. Tato část umí analyzovat a plánovat, ale bohužel, protože je služebně mladší a neohrabanější, nemá nad divokým koněm žádnou páku.

Takže když se naše racionální já rozhodne udělat něco, co není důležité pro přežití, je to nepohodlné, těžké a nepřináší to okamžitou odměnu, náš divoký kůň udělá všechno možné pro to, aby se to nestalo. Znáte přece tu absurditu momentu, když si řeknete, že další čokoládu (cigaretu) si už nevezmete a ŠUP, už ji vaše ruka dává do pusy, ne? Tak to je přesně ono.

Je tedy nutné nevystrašit našeho divokého koně a přesvědčit ho, že učení je příjemná, bezbolestná a jednoduchá záležitost. Jak to tedy zaonačit?

Proč se chcete učit?

Zamyslete se, proč se ten či onen jazyk potřebujete naučit, a vše si napište. Zkuste najít takové argumenty, které jsou pro Vás důležité a které jsou pozitivní.

Najděte si to, co vás baví

Pokud vás baví čtení, směřujte svou snahu tím směrem a pokud vás baví sport, učte se slovíčka a sledujte dokumenty či filmy se sportovní tématikou. Nicméně, alespoň jednou za týden udělejte něco krapet těžšího, co vás úplně nebaví – třeba gramatiku nebo nějaký online test či cvičení.

Jak moc to spěchá?

Stanovte si termín a rozdělte si svůj cíl na několik malých úkolů a sepište si je (třeba do formuláře na stanovení cíle). Každému dílčímu úkolu dejte realistický termín.

Například:

 • kolik nových slovíček se naučíte do konce každého měsíce
 • na jakou úroveň se chcete do konce roku posunout
 • kolik knih v angličtině do konce roku přečtete
 • kolik času a kolikrát týdně se budete učit
 • kolik kapitol projdete za měsíc nebo za půl roku

Jednou za čas si vyhraďte nějaké období pro opakování.

Jak často a jak dlouho?

Co si budeme povídat, ideální je učit se každý den nejméně hodinu, ale to je pro většinu lidí nerealistické ba dokonce strašidelné. Náš divoký kůň nám totiž na nějaké ambice kašle, protože jeho jediným cílem je cítit se dobře.

Musíte tedy směřovat k tomu, abyste si z učení udělali příjemný rituál v určitý den a čas. Vyhraďte si na učení 10 – 15 minut alespoň 1 – 2x týdně. Udělejte si to jako výzvu – já se sebou (s mým koněm) vždy soutěžím. Místo 2x, jako správná hujerka, dám 3x a místo 10 minut jich udělám 30 i víc. Každý ví, že to nejtěžší je donutit se SEDNOUT SI K TOMU. Proto je důležité nevyděsit se přílišnými nároky a velkými úkoly.

Je dobré si plán s časovým rozvrhem napsat do kalendáře nebo na papír a po splnění vždy odškrtnout. Hecněte se třeba, že to vydržíte 1 až 2 měsíce bez vynechání.

Z čeho se učit

Tipy

 • Povídejte si při učení nahlas. Já si při učení nového jazyku vždy nahlas říkám vše, co je v učebnici, a často si i sama se sebou vedu rozhovor. Je nutné, abyste se slyšeli mluvit co nejčastěji.
 • Parafrázujte a dělejte podobné věty s jinými slovy. Jakoukoliv větu zkuste obměnit tak, aby byla pro vás praktická. Když bude v učebnici například věta „I had a house built.“ (Nechal jsem si postavit dům.), tak si ji přetvořte do několika jiných praktických vět.

I had a my house cleaned. = Nechal jsem si uklidit dům.

I had my office cleaned. = Nechal jsem si uklidit kancelář.

I had my office painted. = Nechala jsem si vymalovat kancelář.

I had my flat painted. = Nechala jsem si vymalovat byt.

Tímto způsobem si celou vazbu přesouváte pomocí pracovní paměti do paměti dlouhodobé. Až příště budete podobnou vazbu potřebovat, nebudete ji muset tvořit od nuly, ale použijete uloženou šablonku.

 • Pokud se učíte třeba nepravidelná slovesa nebo jiné okruhy slovní zásoby, dejte si je na toaletu. Tak má člověk vždycky pár minut čas naučit se několik slovíček :-).
 • Nepanikařte, když se vám bude zdát, že vám slovíčka nelezou do hlavy, protože:
 1. Je to často pouze iluze, kterou vám předkládá vaše línější část mozku (zase ten zatracený oř), aby vás odradila od jakékoliv práce.
 2. Proč byste si měli pamatovat sto procent? Jste snad stroj?
 3. Stává se velmi často, že si slovíčko vybavíte až v určitém kontextu a ne, když se zkoušíte.
 • Nenechte se ničím rozptylovat – ignorujte těch deset minut maily, sociální sítě, zprávy, uklízení nebo jiné rušivé elementy. Je to zase jen pokus o únik od toho, co se našemu nezkrocenému koni zdá těžké. Jeďte celých deset minut v kuse a soustřeďte se.

Shrnutí nejdůležitějších bodů

 • Definujte, proč se chcete učit
 • Zaměřte se primárně na to, co vás zajímá
 • Dejte si termíny a rozdělte si svůj plán na konkrétní dílčí kroky
 • Vyzkoušejte online a offline aplikace jako Quizlet, Duolingo atp.
 • Povídejte si nahlas a obměňujte věty
 • Udělejte si z učení příjemný rituál
 • Nedávejte si strašidelné cíle, ale naopak úplně triviální – hlavní je si k tomu sednout
 • Nenechte se rozptýlit – opravdu jeďte celý stanovený čas v kuse
 • Uvědomte si, že učení není soutěž o to, kdo umí líp . Jde o to, abyste si učení užívali.

Tak hodně štěstí!

Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter