Accountability projekt

V dnešní uspěchané době, kdy má člověk nekonečně mnoho povinností, příležitostí a ambicí, je důležitější než kdy předtím umět si stanovit cíle a dodržet je. Zde najdete jednak tipy, jak na to, a také formulář na stanovení cílů nejen na učení angličtiny či jiného cizího jazyka.

Accountability

Toto slovo v doslovném překladu znamená zodpovědnost. V kontextu stanovování cílů to znamená, že po té, co jsme si stanovili cíle, o tom musíme někomu říct nebo to vytroubit do světa. Taková rozhodnutí se totiž hůře berou zpět a my se cítíme povinni splnit, to co jsme slíbili a ne to jen tak odvolat. Ve vzdělání je tento koncept žhavou novinkou, tak to pojďte také vyzkoušet. Je to zadarmo a příprava je časově nenáročná.

Jak si stanovit cíl

Kdosi kdysi vymyslel úžasné pravidlo, které se jmenuje SMART (a není to telefon :-)) Pokud o svých cílech budete přemýšlet podle tohoto pravidla, jste na půl cesty k úspěchu. Když ještě navíc svůj cíl rozdělíte do dílčích cílů a dáte jim realistický termín (deadline), uděláte další krok směrem ke splnění svého snu. Tato pravidla jsou jednoduchá a skvěle fungují, tak se do toho dejte.

Formulář na stanovení cílů

Accountability Form

Po tom, co jste si stanovili cíl podle výše zmíněného pravidla, je ideální si vše napsat, protože „co je psáno, to je dáno“. Vyplňte si tento PDF formulář nebo formulář pod článkem. Ten první si můžete vytisknout a připnout na ledničku nebo ho vyfotit a zaslat mi ho nebo ho přinést na hodinu. Všechny vyplněné formuláře se po Novém roce objeví v sekci Inspirace a zábava – Accountability projekt – cíle našich studentů nebo na FB.

Tím, že svůj cíl zveřejníte, se donutíte k jeho splnění. Cíl se nemusí týkat jen angličtiny, ale všichni, kteří si dají cíl týkající se pokroku v jakémkoliv cizím jazyce obdrží od školy JazykovkaKrumlov.cz praktický dárek.  Můžete to zkusit rovnou anglicky nebo klidně pro začátek česky. Tak směle do toho, můj cíl už jsem veřejně vypustila do světa zde. Uzávěrka je 31.1.2018.

„Lidé, kteří mají cíl, uspějí, protože vědí, kam směřují.“ Earl Nightingale

Motivace

Klíčem ke každému úspěchu je motivace a ta se nedá koupit v supermarketu ani na černém trhu. Musíme si ji najít v sobě a nebo vytvořit.

  • Jednou takovou motivací k učení jazyka mohou být mezinárodní zkoušky.
  • Další motivace může být nezávislost při cestování (Jak často slyším od studentů větu: „To víš, ty můžeš cestovat bez cestovky, ty se všude domluvíš“).
  • Vášniví čtenáři by si třeba chtěli přečíst knihy v originále.
  • Studenti plánující studium na VŠ určitě budou potřebovat číst vědecké publikace v angličtině, až budou psát bakalářské či diplomové práce. Z vlastní zkušenosti vím, že takové texty jsou oříškem nejen pro velmi pokročilé studenty, ale i pro samotné učitele.

Je důležité o své motivaci popřemýšlet a definovat si, proč si stanovuji daný cíl.

Jak se motivovat ke plnění závazků

Vytyčit si cíl a zavázat se k jeho plnění je jedna věc, ale hlavní je ve snažení vytrvat. 1.2. se zde dozvíte, jak na sebe vyzrát a přechytračit své líné já 🙂

Jak se učit

Když už jste si dali práci s přemýšlením o tom, co chcete dosáhnout v oblasti cizích jazyků, určitě se Vám bude hodit pár tipů jak se co nejefektivněji učit. V polovině ledna se Vám tím pokusím posílit Vaše předsevzetí, ale zatím si můžete přečíst článek o tom, jak funguje paměť.

Coaching

Coaching (neboli koučování) je vlastně samostatné učení, které občas konzultujete s lektorem (koučem). Je to výborné řešení pro ty, kteří nemohou docházet pravidelně (ani nepravidelně) na hodiny. Na konci ledna zde najdete článek, který Vám princip coachingu přiblíží.

Tak krásný a úspěšný Nový Rok 2018 a ať se Vám splní nejen všechna přání, ale ať hlavně Vy plníte své cíle.

Formulář na stanovení cílů

    Share on FacebookPin on PinterestShare on Google+Tweet about this on Twitter